SR4BI Pozwolenie Radiowe

Numer : DZC.WML.5101.2431.2018.3

Ważne do : 2023-08-20

Znak : SR4BI

Kategoria :Kategoria5

Moc : 15W

Rodzaj stacji : Cyfrowy Przemiennik

Color Code: 4

Częstotliwość wej:430.8625 MHz

Częstotliwość wyj:438.4625 MHz

Lokalizacja :Białystok/Juchnowiec

SR4BIA Pozwolenie Radiowe

Numer : DC.WML.5101.2512.2019.2

Ważne do : 2024-08-02

Znak : SR4BIA

Kategoria :Kategoria5

Moc : 15W

Rodzaj stacji : Cyfrowy Przemiennik

Color Code: 4

Częstotliwość wej:431.650 MHz

Częstotliwość wyj:439.250 MHz

Lokalizacja :Białystok

Grupy TG na SR4BI & SR4BIA

SLOT 1

TG 260 STATYCZNA - POLSKA

TG 5Grupa do rozmów na YSF/WiresX Polskak HB Link
TG 6Grupa do rozmów na XLX260-A reflektorze - Biuletyn
TG 12Komunikaty RCB --HB LINK
----------------------------------------------

SLOT 2

TG 7grupa statyczna - Lokalna HB Link
TG 8grupa statyczna - Grupa do rozmów PL-HB Link
TG 26043grupa statyczna - Podlaska
TG 26045SP EmCom Podlasie
TG 260015 EmCom Polska
TG 9 lokalna grupa statyczna oraz linkowanie się do reflektorów
TG 260099 GPS/RRS/APRS.
TG 260097 Echo (NOTICE: private call, not a TG)

Facebook

Facebook Pagelike Widget

Gallery

sr4bi-4 sr4bi-5 sr4bi-3 20180930_121229

Licznik odwiedzin

0007404
Visit Today : 19
Visit Yesterday : 26
This Month : 411
This Year : 6399
Total Visit : 7404
Hits Today : 35
Total Hits : 16926
Who's Online : 1
Your IP Address: 100.26.182.28
Server Time: 19-09-16

DMR Info

== Zasada działania ==
DMR wykorzystuje wielodostęp z podziałem czasowym TDMA (Time Division Multiple Access), który pozwala udostępnić w jednym kanale radiowym o szerokości 12,5 kHz 2 niezależne szczeliny czasowe umożliwiające korzystanie z 2 niezależnych kanałów komunikacyjnych. Pozwala to prowadzić 2 niezależne rozmowy telekomunikacyjne, bądź przesyłać w tym samym czasie dane.

”’Charakterystyka systemu działającego w standardzie DMR”’
* Szerokość kanału radiowego – 12,5 kHz.
* Wielodostęp z podziałem w dziedzinie czasu (TDMA) – w jednym kanale radiowym o szerokości 12,5 kHz mieszczą się dwa kanały wirtualne, w których może być niezależnie od siebie prowadzona łączność głosowa lub transmisja danych. Tym samym osiąga się lepsze wykorzystanie widma radiowego (efektywność widmową). Ponadto dzięki temu użytkownicy analogowych systemów łączności radiowej z odstępem międzykanałowym 12,5 kHz mogą przejść na łączność cyfrową bez potrzeby ubiegania się o nowe pozwolenia radiowe.
* Modulacja sygnału radiowego – czterowartościowa modulacja FSK (4FSK).
* Wykorzystanie kodowania korekcyjnego (FEC) oraz cyklicznego kodu nadmiarowego (CRC) do weryfikacji poprawności odbieranego sygnału oraz korygowanie go. Dzięki temu przy takim samym poziomie sygnału odbieranego jakość dźwięku w łączności DMR jest lepsza niż w łączności analogowej. Mogą się wprawdzie pojawić typowo cyfrowe zniekształcenia dźwięku, lecz wyeliminowano tutaj uciążliwy szum znany z systemów łączności analogowej.

* Kodek dźwięku – AMBE+2 firmy Digital Voice Systems. Sam standard DMR nie precyzuje wprawdzie algorytmu kodowania dźwięku, lecz jego twórcy uzgodnili pomiędzy sobą, że w celu zapewnienia wzajemnej współpracy urządzeń radiowych różnych producentów powszechnie stosowanym kodekiem będzie właśnie AMBE+2.

* Dłuższy czas pracy urządzeń radiowych na baterii oraz większa sprawność energetyczna – jak w przypadku innych systemów wykorzystujących wielodostęp TDMA (m.in. GSM i TETRA), układ nadajnika radiotelefonu jest włączony tylko podczas trwania szczeliny czasowej przydzielonej jego użytkownikowi. W przypadku DMR, nadawanie odbywa się w co drugiej szczelinie czasowej, czyli w efekcie jedynie przez połowę czasu trwania łączności.

* Łatwość tworzenia i dodawania aplikacji do transmisji danych – DMR wspiera transmisję danych równolegle z łącznością głosową, można więc wyposażyć system radiowy w funkcje takie, jak przesyłanie wiadomości tekstowej, lokalizacja GPS, telemetria i automatyczna lokalizacja pojazdów (AVL).

* Zaawansowane funkcje i elastyczność – dwa wirtualne kanały w jednym kanale radiowym można wykorzystać na różne sposoby: do realizacji dwóch półdupleksowych połączeń głosowych, równoległej transmisji danych lub do sygnalizacji zwrotnej (zdalne sterowanie nadajnikiem, nadawanie priorytetów wywołaniom, realizacja wywołań alarmowych). Jest także teoretyczna możliwość równoczesnej transmisji danych w obydwu kanałach wirtualnych i realizacja połączeń w trybie pełnego dupleksu.

== Poziomy standardu DMR ==
Standard DMR podzielono na trzy poziomy (ang. Tier) przeznaczone dla różnych grup docelowych.

=== Poziom 1 DMR – nielicencjonowany ===
Przeznaczony do zastosowań prywatnych oraz dla małych przedsiębiorstw. Urządzenia radiowe pracują w nielicencjonowanym paśmie 446 MHz z niską mocą wyjściową nadajnika (do 0,5 W) oraz ze zintegrowanymi lub przyłączonymi na stałe antenami. Ponadto na poziomie 1 nie wykorzystuje się przemienników ani stacji bazowych – radiotelefony łączą się ze sobą w trybie bezpośrednim – DMO.

=== Poziom 2 DMR – cyfrowa łączność konwencjonalna ===
Poziom 2 DMR obejmuje konwencjonalne systemy cyfrowej łączności radiowej działające w zakresie częstotliwości 66-960 MHz. Jest on przeznaczony dla użytkowników potrzebujących efektywnego widmowo systemu łączności oraz chcących oprócz łączności głosowej korzystać także z transmisji danych oraz zaawansowanych możliwości, jakie daje standard DMR. Sprzęt radiowy zgodny z poziomem 2 standardu DMR wprowadziły na rynek firmy: EMC, Harris, Hytera, Motorola Solutions, Radio Activity, Selex Elsag, Simoco i Vertex Standard.

=== Poziom 3 DMR – trunking ===
Poziom 3 DMR stanowi trunkingową wersję poziomu 2 i oprócz łączności głosowej wspiera przesyłanie krótkich wiadomości tekstowych (podobnych do obsługiwanych w standardzie MPT­1327) i 128-znakowych statusów oraz przesyłanie danych (do 288 bitów) o różnych formatach. Obsługiwane jest również przesyłanie pakietów danych o różnych formatach, w tym IPv4 i IPv6. Sprzęt radiowy zgodny z poziomem 3 DMR wprowadziły na rynek firmy: Harris, Hytera i Tait Communications Tait promuje DMR wśród dystrybutorów energii elektrycznej).

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Mobile_Radio